Calendar

Jan
26
Thu
Blind Pairs – QuarterFinal @ Rushden Conservative Club
Jan 26 @ 8:00 pm – 9:00 pm

Stephen Coleman & Dunc Harris vs Lorin Clough & Ray Crawford

 

Jan
30
Mon
Nene Cup SemiFinal – St Jimmy’s vs Headlanders @ St James WMC
Jan 30 @ 8:30 pm – 10:30 pm
Nene Cup SemiFinal – The Cock ‘C’ vs The Red Lion @ The Cock Hotel
Jan 30 @ 8:30 pm – 10:30 pm
Premiership SemiFinal – Storm vs Rushden Cons @ Headlands
Jan 30 @ 8:30 pm – 10:30 pm
Premiership SemiFinal – The Cock ‘A’ vs The Cardigan Arms @ The Cock Hotel
Jan 30 @ 8:30 pm – 10:30 pm
Feb
1
Wed
Pairs KO – Round 2 @ The Cock Hotel
Feb 1 @ 8:00 pm – 9:00 pm

Chas Peel & Jim Smith vs John & Leanne Tyson

Feb
2
Thu
Pairs KO – 2nd Round (Multiple fixtures)
Feb 2 @ 8:00 pm – 10:00 pm

Jason Dunkley & Jon Coe vs Keith Thomson & Phil York – The Cock ‘A’ (Game 1)

Simon Coleman & Ian Jellis vs Shaun Thomson & Mark Dickerson – The Cock ‘A’ (Game 2)

Tony Britten & Rob Scarrott vs Dave Evans & Kevin Ayres – Rushden Cons (Game 1)

Dave Sadler & Jim Thomson vs Stevie Anscombe & Damian Coates – The Cock ‘C’ (Game 1)

Ray Crawford & Lenny Baynton vs Gary Tipping & Sean Getty – The Cock ‘C’ (Game 2)

Andy Chambers & Jason Neal vs Mick Haynes & Ted Dunkley – The Cock ‘C’ (Game 3)

Feb
7
Tue
Pairs KO – 2nd Round (Rearranged Fixture)
Feb 7 @ 7:45 pm – 8:30 pm

Stephen Coleman & Lorin Clough vs Ian Street & Mary Leeming  (Rushden Cons)

Feb
9
Thu
Individual KO – Round 2 @ St Jimmy's
Feb 9 @ 8:00 pm – 9:00 pm

Mary Leeming vs Stewart Greenaway

Feb
16
Thu
Individual KO Round 2 (Multiple fixtures)
Feb 16 @ 8:00 pm – 10:30 pm

Gary Tipping vs Stephen Coleman – Headlands (Game 1)

Alan Taylor vs Simon Coleman – Headlands (Game 2)

Jason Neal vs Jim Thomson – Headlands (Game 3)

Leigh Holmes vs Mick Haynes – St Jimmy’s (Game 1)

Dave Sadler vs Jon Coe – St Jimmy’s (Game 2)

Chas Peel vs Stevie Anscombe – The Cardigan Arms (Game 1)

Andy Chambers vs Tony Britten – The Cardigan Arms (Game 2)

Feb
27
Mon
Team KO Semi Finals
Feb 27 @ 8:00 pm – 10:00 pm

Headlanders vs The Cock ‘A’ to be played at The Cardigan Arms

Storm vs The Red Lion to be played at The Cock ‘C’

 

Mar
2
Thu
Blind Pairs Quarter Final (Multiple fixtures)
Mar 2 @ 8:00 pm – 10:30 pm

Mary Leeming & Sophie Shambrook vs Mick Haynes & Ted Dunkley – Rushden Cons (Game 1)

Simon Coleman & Phil York vs John Tyson & Mark Dickerson – The Red Lion (Game 1)

Dave Evans & Gary Tipping vs Martin Atwill & Sean Getty – The Red Lion (Game 2)

Mar
4
Sat
England vs Guernsey – International Match @ The Queens Hotel
Mar 4 @ 7:30 pm – 11:00 pm

Congratulations and best wishes to our very own Simon Coleman who will be representing England (and our league) in this match!

Mar
13
Mon
Nene Cup Final – 1st Leg
Mar 13 @ 8:30 pm – 10:30 pm

The Cock ‘C’ vs Headlanders

Premiership Final – 1st Leg @ Headlands
Mar 13 @ 8:30 pm – 10:30 pm

Storm vs The Cock ‘A’

Mar
16
Thu
2nd Division Individual KO – Quarter Final (Multiple fixtures)
Mar 16 @ 8:00 pm – 10:00 pm

See Competition page for fixtures

Mar
27
Mon
Nene Cup Final – 2nd Leg
Mar 27 @ 8:30 pm – 10:30 pm

Headlanders vs The Cock ‘C’

Premiership Final – 2nd Leg
Mar 27 @ 8:30 pm – 10:30 pm

The Cock ‘A’ vs Storm

Mar
30
Thu
Pairs KO Quarter Final (Multiple fixtures)
Mar 30 @ 8:00 pm – 10:30 pm

Stephen Coleman & Lorin Clough vs Andy Chambers & Jason Neal (St James WMC – Game 1)

Simon Coleman & Ian Jellis vs Dave Sadler & Jim Thomson (St James WMC – Game 2)

Gary Tipping & Sean Getty vs Jason Dunkley & Jon Coe (The Cardigan Arms)

Apr
6
Thu
Rearranged Pairs Quarter Final
Apr 6 @ 8:00 pm – 9:00 pm

Stephen Coleman & Lorin Clough vs Andy Chambers & Jason Neal – St James WMC

Apr
13
Thu
Individual KO Quarter Final (Multiple fixtures)
Apr 13 @ 8:00 pm – 10:15 pm

Jason Neal vs Andy Chambers – St James WMC (Game 1)

Stephen Coleman vs Chas Peel – St James WMC (Game 2)

Stewart Greenaway vs Mick Haynes – The Cock ‘C’ (Game 2)

Dave Sadler vs Simon Coleman – The Cock ‘C’ (Game 1)

 

Apr
29
Sat
Grand Finals Day @ The Cock Hotel
Apr 29 @ 2:00 pm – 8:00 pm

Draws to follow

Apr
30
Sun
Jim Wilson Memorial Championships @ The Cock, Northampton
Apr 30 @ 10:00 am – 7:00 pm

Draw will be published on the day

Oct
12
Thu
Individual KO – 1st Round
Oct 12 @ 8:00 pm – 10:30 pm

Draw to be completed on 3rd Oct

Oct
16
Mon
Team KO – 1st Round
Oct 16 @ 8:30 pm – 10:30 pm

The Cock ‘C’ vs Headlanders (at Rushden Cons)

St Jimmy’s vs The Cock ‘A’ (at Cock ‘C’)

Oct
26
Thu
Pairs KO – 1st Round
Oct 26 @ 8:00 pm – 10:30 pm

Draw to be completed at Oct Committee Meeting (3rd Oct)

Nov
9
Thu
Blind Pairs – 1st Round
Nov 9 @ 8:00 pm – 10:00 pm

Draw to be completed 3rd Oct

Nov
23
Thu
Nene Cup & Premiership – 1st Round
Nov 23 @ 8:30 pm – 10:30 pm

Draw to be completed 7th Nov

Dec
7
Thu
2nd Div Individual KO – 1st Round
Dec 7 @ 8:00 pm – 10:30 pm

Draw to be completed 3rd October

Dec
18
Mon
Team KO – Quarter Final
Dec 18 @ 8:00 pm – 10:30 pm

Draw to be completed 7th Nov

Jan
4
Thu
Individual KO – 2nd Round
Jan 4 @ 8:00 pm – 10:30 pm

Draw to be completed 5th Dec

Feb
1
Thu
Premiership & Nene Cup Semi-Final
Feb 1 @ 8:30 pm – 10:30 pm

Draw to be completed ??

Feb
8
Thu
Individual KO – 3rd Round
Feb 8 @ 8:00 pm – 10:00 pm

Draw to be completed 7th Nov

Feb
19
Mon
Team KO – Semi Final
Feb 19 @ 8:00 pm – 10:30 pm

Stirrup Cup ‘A’ vs The Cock ‘A’ – to be played at Crown & Anchor

Rushed Cons vs Headlanders – to be played at The Stirrup Cup

Feb
26
Mon
Premiership & Nene Cup Final 1st Leg
Feb 26 @ 8:30 pm – 10:30 pm

Rushden Cons vs Storm (at Rushden)

 

Mar
1
Thu
Blind Pairs Quarter Final
Mar 1 @ 8:00 pm – 10:00 pm
Mar
5
Mon
Premiership & Nene Cup Final – 2nd Leg
Mar 5 @ 8:30 pm – 10:30 pm

Storm vs Rushden Cons (at Headlands)

Mar
12
Mon
Masters V – Week 1
Mar 12 @ 8:00 pm – 10:45 pm
Mar
15
Thu
Pairs KO – Quarter Final
Mar 15 @ 8:00 pm – 10:30 pm

John & Leanne Tyson vs Jason Neal & Andy Chambers

Jason Dunkley & Jon Coe vs Keith Thomson & Phil York

Stephen Coleman & Lorin Clough vs Simon Coleman & Ian Jellis

Jim Thomson & Dave Sadler vs Dave Evans & Kevin Ayres

Mar
19
Mon
Masters V – Week 2
Mar 19 @ 8:00 pm – 10:45 pm
Mar
26
Mon
Masters V – Week 3
Mar 26 @ 8:00 pm – 10:45 pm
Mar
29
Thu
2nd Div Individual KO – Quarter Final
Mar 29 @ 8:00 pm – 10:00 pm
Apr
9
Mon
Masters V – Week 4
Apr 9 @ 8:00 pm – 10:45 pm
Apr
12
Thu
Individual KO – Quarter Final
Apr 12 @ 8:00 pm – 10:00 pm

Jason Dunkley vs Stevie Anscombe

Lorin Clough vs Jason Neal

Simon Coleman vs Sean Getty/Stephen Coleman

Tony Britten vs Damian Coates

 

Apr
16
Mon
Masters V – Week 5
Apr 16 @ 8:00 pm – 10:45 pm
Apr
23
Mon
Masters V – Week 6
Apr 23 @ 8:00 pm – 10:45 pm
Apr
30
Mon
Masters V – Week 7
Apr 30 @ 8:00 pm – 10:45 pm
May
5
Sat
Grand Finals Day
May 5 @ 2:00 pm – 8:00 pm
May
6
Sun
Jim Wilson Memorial Day
May 6 @ 10:00 am – 7:00 pm