Calendar

Mar
1
Thu
Blind Pairs Quarter Final
Mar 1 @ 8:00 pm – 10:00 pm
Mar
5
Mon
Premiership & Nene Cup Final – 2nd Leg
Mar 5 @ 8:30 pm – 10:30 pm

Storm vs Rushden Cons (at Headlands)

Mar
12
Mon
Masters V – Week 1
Mar 12 @ 8:00 pm – 10:45 pm
Mar
15
Thu
Pairs KO – Quarter Final
Mar 15 @ 8:00 pm – 10:30 pm

John & Leanne Tyson vs Jason Neal & Andy Chambers

Jason Dunkley & Jon Coe vs Keith Thomson & Phil York

Stephen Coleman & Lorin Clough vs Simon Coleman & Ian Jellis

Jim Thomson & Dave Sadler vs Dave Evans & Kevin Ayres

Mar
19
Mon
Masters V – Week 2
Mar 19 @ 8:00 pm – 10:45 pm
Mar
26
Mon
Masters V – Week 3
Mar 26 @ 8:00 pm – 10:45 pm
Mar
29
Thu
2nd Div Individual KO – Quarter Final
Mar 29 @ 8:00 pm – 10:00 pm
Apr
9
Mon
Masters V – Week 4
Apr 9 @ 8:00 pm – 10:45 pm
Apr
12
Thu
Individual KO – Quarter Final
Apr 12 @ 8:00 pm – 10:00 pm

Jason Dunkley vs Stevie Anscombe

Lorin Clough vs Jason Neal

Simon Coleman vs Sean Getty/Stephen Coleman

Tony Britten vs Damian Coates

 

Apr
16
Mon
Masters V – Week 5
Apr 16 @ 8:00 pm – 10:45 pm
Apr
23
Mon
Masters V – Week 6
Apr 23 @ 8:00 pm – 10:45 pm
Apr
30
Mon
Masters V – Week 7
Apr 30 @ 8:00 pm – 10:45 pm
May
5
Sat
Grand Finals Day
May 5 @ 2:00 pm – 8:00 pm
May
6
Sun
Jim Wilson Memorial Day
May 6 @ 10:00 am – 7:00 pm
Nov
1
Thu
Individual Knockout R1 @ The Cardigan Arms
Nov 1 @ 8:00 pm – 10:00 pm

8pm – Keith Thomson vs Ian Jellis

8:45pm – Kevin Ayres vs Gary Tipping (Postponed)

8:45pm – Stevie Anscombe vs Jim Smith

Nov
15
Thu
Pairs Knockout R1
Nov 15 @ 8:00 pm – 10:00 pm

To be played at St Jimmy’s WMC

8pm       Chas Peel & Jim Smith vs Phil York & Mark Bursnoll

8:45pm  Simon Coleman & Ian Jellis vs John & Leanne Tyson

Nov
19
Mon
Team Knockout Rd1
Nov 19 @ 8:30 pm – 10:30 pm

The Cardigan Arms vs The Cock ‘C’ at The Cock (‘A’ table)

Red Lion ‘B’ vs St Jimmy’s at Rushden Cons

Red Lion ‘A’ vs The Cock ‘A’ at The Cardigan Arms

Nov
29
Thu
Women’s Individual KO – Group Matchnight 1
Nov 29 @ 8:00 pm – 10:00 pm

Group 1

Matches to be played at The Cardigan Arms

Mary Leeming vs Karen Biseker

Michelle Coleman vs Vicki Warwick

Trish Wilson-Coates vs BYE

Dec
6
Thu
Blind Pairs Knockout Rd 1
Dec 6 @ 8:00 pm – 10:00 pm

1st Round Draw:

Matches to be played at The Cardigan Arms

Dave Sadler & Ted Dunkley vs Mark Dickerson & Andy Jarvie

Dave Evans & Alan Taylor vs Mick Haynes & Beckah Thomson

Matches to be played at St James WMC

John Tyson & Gary Tipping vs Tony Britten & Norm Reynolds

Rob Scarrott & Karen Tipping vs Jason Neal & Leigh Holmes

Matches to be played at The Headlands

Lorin Clough & Sean Getty vs Stephen Coleman & Phil York

Mary Leeming & Stevie Anscombe vs Simon Coleman & Dunc Harris

Jan
10
Thu
2nd Division Individual KO – Rd1
Jan 10 @ 8:00 pm – 10:00 pm

1st Round Draw

Matches to be played at Rushden Cons

Andy Jarvie vs Dunc Harris

Norm Reynolds vs Phil York

Matches to be played at Headlands

Keith Thomson vs Beckah Thomson

Sean Getty vs David Wilton

Jan
23
Wed
Individual Knockout – Round 2 @ The Red Lion
Jan 23 @ 8:45 pm – 10:30 pm

Jim Thomson vs Stevie Anscombe (9:30pm)

Mark Dickerson vs Simon Coleman (8:45pm)

Jan
24
Thu
Individual Knockout – Round 2
Jan 24 @ 8:00 pm – 10:00 pm

Leigh Holmes vs Jon Coe – at Rushden Cons (8:45pm)

John Tyson vs Andy Jarvie – at Rushden Cons (8pm)

Jason Neal vs Andy Chambers – at The Red Lion (8pm)

Beckah Thomson vs Jason Dunkley – at Th Cock – ‘A’ table (8pm)

Dave Sadler vs Norm Reynolds – at St James WMC (9:30pm)

Keith Thomson vs Rob Scarrott – at The Crown & Anchor (8pm)

Mick Haynes vs Damian Coates – at St James WMC (8pm)

Chas Peel vs Ted Dunkley – at The Cock – ‘C’ table (9:30pm)

Dunc Harris vs Tony Britten – at Rushden Cons (9:30pm)

Phil York vs Sean Getty – at The Crown & Anchor (8:45pm)

Kevin Ayres vs Martin Atwill – at The Cock – ‘C’ table (8pm)

Mary Leeming vs Lorin Clough – at The Cock – ‘C’ table (8:45pm)

Alan Taylor vs Stewart Greenaway – at The Cock – ‘A’ table (8:45pm)

Stephen Coleman vs Dave Evans – at St James WMC (8:45pm)

Jan
31
Thu
Women’s Individual KO – Group Matchnight 2
Jan 31 @ 8:00 pm – 10:00 pm

Group 1

Karen Biseker vs Vicki Warwick – at Headlands (8pm)

Mary Leeming vs Michelle Coleman – at Headlands (8:45pm)

Group 2

Leanne Tyson vs Beckah Thomson – at St James WMC (8:45pm)

Dawn Dunkley vs Trish Wilson-Coates – at St James WMC (8pm)

 

Feb
4
Mon
Team Knockout Q/F
Feb 4 @ 8:30 pm – 10:30 pm

The Cardigan Arms vs The Red Lion ‘B’ – at Rushden Cons

Headlanders vs C&A Cobblers – at The Cock – ‘C’ table

The Cock ‘A’ vs Rushden Cons – at The Red Lion

Storm vs C&A Saints – at St James WMC

 

Feb
7
Thu
Blind Pairs Q/F
Feb 7 @ 8:00 pm – 10:00 pm

Jason Neal & Leigh Holmes vs Lorin Clough & Sean Getty – at Rushden Cons (8:45pm)

Mark Dickerson & Andy Jarvie vs Martin Atwill & Keith Thomson – at Rushden Cons (8pm)

Simon Coleman & Dunc Harris vs Dave Evans & Alan Taylor – at The Cock – ‘C’ table (8:45pm)

Jim Thomson & David Wilton vs Tony Britten & Norm Reynolds – at The Cock ‘C’ table (8pm)

Feb
21
Thu
Pairs KO – Round 2
Feb 21 @ 8:00 pm – 10:15 pm

Stephen Coleman & Lorin Clough vs Simon Coleman & Ian Jellis – at Rushden Cons (8pm)

Jason Dunkley & Jon Coe vs Dave Evans & Kevin Ayres – at The Cardigan Arms (8:45pm)

Gay Tipping & Sean Getty vs Dunc Harris & Norm Reynolds – at The Cock – ‘A’ table (8:45pm)

Mick Haynes & Richard Botterill vs Tony Britten & Rob Scarrott – at Rushden Cons (8:45pm)

Alan Taylor & David Wilton vs Jason Neal & Andy Chambers – at Headlands (8:45pm)

Jim Thomson & Dave Sadler vs Chas Peel & Jim Smith – at The Cardigan Arms (8pm)

Mary Leeming & Stevie Anscombe vs Shaun Thomson & Mark Dickerson – at Headlands (8pm)

Ted Dunkley & Martin Atwill vs Keith Thomson & Nick Faulkner – at The Cock – ‘A’ table (8pm)

Mar
7
Thu
Individual KO Rd3
Mar 7 @ 8:00 pm – 10:00 pm
Mar
14
Thu
Women’s Individual KO – Group Matchnight 3
Mar 14 @ 8:00 pm – 10:00 pm

Group 1

Vicki Warwick vs Mary Leeming – at The Cock – ‘C’ table (8:45pm)

Karen Biseker vs Michelle Coleman – at The Cock – ‘C’ table (8pm)

Group 2

Trish Wilson-Coates vs Leanne Tyson – at The Cock – ‘A’ table (8pm)

Rebekah Thomson vs Dawn Dunkley – at The Cock – ‘A’ table (8:45pm)

Mar
21
Thu
2nd Division Individual KO Q/F
Mar 21 @ 8:00 pm – 10:00 pm

Draw to be completed 5th Feb

Apr
1
Mon
Team Knockout SF
Apr 1 @ 8:30 pm – 10:00 pm

Draw to be completed 5th March

Apr
4
Thu
Pairs Knockout QF
Apr 4 @ 8:00 pm – 10:00 pm

Draw to be completed 5th Feb

Apr
8
Mon
Northants Masters VI – Week 1
Apr 8 @ 8:00 pm – 10:30 pm

Fixtures to be published 26th March

Apr
15
Mon
Northants Masters VI – Week 2
Apr 15 @ 8:00 pm – 10:30 pm

Fixtures to be published 26th March

Apr
18
Thu
Individual Knockout QF
Apr 18 @ 8:00 pm – 10:00 pm

Draw to be completed 5th March

Apr
25
Thu
Women’s Individual KO – Group Matchnight 4
Apr 25 @ 8:00 pm – 10:00 pm

Group 2

Dawn Dunkley vs Leanne Tyson – at The Red Lion (8pm)

Beckah Thomson vs Trish Wilson-Coates – at The Red Lion (8:45pm)

 

Apr
29
Mon
Northants Masters VI – Week 3
Apr 29 @ 8:00 pm – 10:30 pm

Fixtures to be published 26th March

May
4
Sat
Grand Finals Day @ The Cock
May 4 @ 3:00 pm – 8:00 pm
May
5
Sun
Jim Wilson Events 2019 @ The Cock
May 5 @ 10:00 am – 7:30 pm
May
13
Mon
Northants Masters VI – Week 4
May 13 @ 8:00 pm – 10:30 pm

Fixtures to be published 26th March

May
20
Mon
Northants Masters VI – Week 5
May 20 @ 8:00 pm – 10:30 pm

Fixtures to be published 26th March

Jun
3
Mon
Northants Masters VI – Week 6
Jun 3 @ 8:00 pm – 10:30 pm

Fixtures to be published 26th March

Jun
10
Mon
Northants Masters VI – Week 7
Jun 10 @ 8:00 pm – 10:30 pm

Fixtures to be published 26th March